top of page
Szukaj

Rodzaje i sposób działania siłowników pneumatycznych

  • air-compl
  • 8 sty 2018
  • 2 minut(y) czytania

Spośród wszystkich elementów wykonawczych stosowanych w pneumatyce prawdopodobnie najpopularniejszymi są siłowniki pneumatyczne. Można je znaleźć praktycznie we wszystkich możliwych gałęziach przemysłu i zakładach produkcyjnych. Czym są i w jaki sposób różnią się od siebie poszczególne siłowniki pneumatyczne?


Gdzie wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne?


Siłowniki pneumatyczne spotykamy praktycznie wszędzie tam, gdzie odbywa się jakikolwiek proces produkcyjny lub przetwórczy z użyciem jakichkolwiek maszyn. Poszczególne wersje siłowników znajdujemy więc między innymi w liniach produkcyjnych dużych fabryk samochodowych, w sortowniach odpadów czy też w zakładach zajmujących się produkcją żywności. Siłowniki pneumatyczne stanowią niemal obowiązkowe elementy każdego urządzenia oraz maszyny napędzanej przez sprężony gaz (najczęściej sprężone powietrze). Ich powszechność i popularność jest obecnie tak wielka, iż trudno jest sobie wyobrazić możliwość skonstruowania skutecznej linii produkcyjnej dowolnego typu, w której nie znalazłby się co najmniej jeden siłownik pneumatyczny.


Jak działają siłowniki pneumatyczne?


Siłowniki pneumatyczne są elementami wykonawczymi o dość prostej budowie i jeszcze prostszej zasadzie działania, która polega na przesuwaniu tłoczyska wewnątrz cylindra za każdym razem, gdy siłownik ma wykonać przeznaczoną mu pracę. Napędzający siłownik pneumatyczny sprężony gaz (powietrze) za każdym razem, gdy dostaje się do jednej z dwóch komór cylindra, wymusza przesunięcie się tłoka, jednocześnie doprowadzając do wysunięcia się lub schowania tłoczyska. Cały ten proces ma na celu przemianę energii, jaką niesie ze sobą sprężone powietrze, w energię mechaniczną niezbędną w pracy urządzenia, w którym zastosowano siłownik pneumatyczny. Co ważne, wykorzystanie połączenia sprężonego powietrza z siłownikiem pneumatycznym pozwala na wygenerowanie naprawdę sporej energii mechanicznej i to w dodatku przy relatywnie niskich kosztach uzyskania.


Rodzaje siłowników pneumatycznych


Wprawdzie istnieje coś takiego jak typowy, znormalizowany siłownik pneumatyczny, jednak w rzeczywistości mamy zwykle do czynienia z siłownikami konkretnego rodzaju dopasowanego pod kątem charakteru ruchu elementu roboczego lub kierunku wywierania siły. I tak oto siłowniki pneumatyczne ze względu na rodzaj ruchu tłoczyska lub wałka siłownika dzielimy na:

  • siłowniki o ruchu posuwisto-zwrotnym tłoczyska,

  • siłowniki o ruchu obrotowym wałka.


Ze względu na zastosowaną konstrukcję, siłowniki pneumatycznie możemy z kolei podzielić na:

  • siłowniki beztłoczyskowe,

  • siłowniki kompaktowe,

  • siłowniki o tzw. krótkim skoku,

  • siłowniki membranowe,

  • siłowniki tandemowe,

  • siłowniki wielopołożeniowe,

  • siłowniki zderzakowe.


 
 
 
You Might Also Like:

Air-Com

Wizytówka firmy, która w branży pneumatycznej działa od wielu lat.

© 2017 Air-Com Pneumatyka - Automatyka s.c

bottom of page