Zastosowania pneumatyki w warsztatach
- air-compl
- 15 paź 2018
- 2 minut(y) czytania

Wykorzystanie układów pneumatycznych w zakładach produkcyjnych i przemysłowych jest dziś absolutną oczywistością. Warto jednak zauważyć, że pneumatyka znajduje zastosowanie również w rozmaitych warsztatach. Siłowniki to niezbędne elementy wiertarek pneumatycznych, czy też szlifierek. Ponadto, żaden warsztat nie obejdzie się bez pistoletów pneumatycznych.
Pneumatyka, a malowanie powierzchni
Bardzo często efektywne malowanie nie jest możliwe, jeśli nie użyje się narzędzia wykorzystującego pneumatykę. Rzecz w tym, iż odkrycia pneumatyki wykorzystują dziś zarówno producenci pistoletów lakierniczych, jak i farb w sprayu. Warto jednak skupić się na tych pierwszych, gdyż pistolety gwarantują szybkie i dokładne pokrywanie powierzchni farbą.
Pistolety lakiernicze zasadniczo dzieli się na wysoko- i niskociśnieniowe. Czym się one różnią? Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wyrzucają farbę pod wyższym ciśnieniem, jednak jest jej mniej. Tym samym pistolety te działają punktowo. Natomiast pistolety niskociśnieniowe wyrzucają farbę przez większą liczbę dysz, przez co uzyskują niższe ciśnienie wystrzału, jednak wyrzucają większą ilość farby. Zaletą pistoletów wysokociśnieniowych jest mniejsze zapotrzebowanie na powietrze i szybsze działanie, natomiast urządzenia niskociśnieniowe zapewniają dokładniejsze malowanie i są prostsze w obsłudze.
Obróbka powierzchni przed malowaniem
Warto zauważyć, że przed pokryciem powierzchni lakierem zwykle wymaga ona pewnej obróbki. W tym celu należy poddać ją jednemu z procesów wygładzających. Jak się okazuje, zwykle na tym etapie również niezbędne są urządzenia pneumatyczne. Jedyną alternatywą jest dla nich tak naprawdę szlifowanie, które wymaga dużego nakładu pracy, a efekty nie są zwykle zachwycające. Pneumatyczne technologie obróbki powierzchni to przede wszystkim:
[if !supportLists][endif]piaskowanie – obróbka strumieniowo-ścierna wykonywana za pomocą piaszczarki. Przebiega to w ten sposób, że sprężarka generuje strumień powietrza, który następnie porywa piasek bezpośrednio odpowiedzialny za oddziaływanie na obrabianą powierzchnię
[if !supportLists]szkiełkowanie – jest to specyficzna odmiana powyższej technologii, w której piasek zastępuje szkło. Szkiełkowanie znajduje zastosowanie głównie tam, gdzie oddziaływanie piaskowania okazuje się niewystarczające.
Wymienione powyżej to jedynie niektóre z zastosowań pneumatyki w warsztatach. Dla osób głodnych wiedzy, którzy pragną dowiedzieć się więcej o siłownikach i ich wykorzystaniu, doskonałym źródłem informacji będzie strona https://aircom.my-free.website/.